پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - فرمانده یگان حفاظت در کارگاه آموزشی اطفای حریق جنگل: منابع طبیعی را حفظ نکنیم زندگی خوبی نخواهیم داشت
بازدید : 261 3 شهريور 1397 ساعت 16:50 شماره :51346

فرمانده یگان حفاظت در کارگاه آموزشی اطفای حریق جنگل: منابع طبیعی را حفظ نکنیم زندگی خوبی نخواهیم داشت
 

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور گفت: امروز دنیا به این نتیجه رسیده که باید منابع طبیعی را حفظ کرد و اگر ما این مسلئه مهم و حیاتی را رعایت نکنیم، قطعاً در آینده ای نزدیک زندگی خوبی نخواهیم داشت.

 به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، سرهنگ قاسم سبزعلی روز شنبه در مراسم افتتاحیه کارگاه آموزشی اطفای حریق جنگل ها و مراتع کشور، آشنایی و بهره گیری از تجربیات بین المللی در مدیریت اطفای حریق، به روز رسانی و حرکت به سوی تخصصی شدن را از مهمترین اهداف برگزاری این کارگاه آموزشی برشمرد و خاطر نشان کرد: راهبرد و هدف گذاری ما دراین کارگاه باعث کاهش خسارت و بهره گیری از دانش جهانی و فناوری روزدنیا و مشارکت مردمی خواهد شد.

سبزعلی که درمرکز آموزشی و توانمند سازی دکتر جوانشیر کرج سخن می گفت، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی را امری لازم و ضروری دانست که می تواند در امر پیشگیری و پیش اگاهی مدیریت حریق جنگل ها بسیارموثر باشد.

 

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشورهمچنین وانمود کرد: امروز برخورد قهری د منابع طبیعی نمی تواند کارآمدی لازم را داشته باشد بلکه در امر حفاظت از جنگل ها و مراتع نقش مردم و جوامع محلی بسیار موثر و کارآمد است.

وی سال 89 را بدترین سال آتش سوزی در جنگل ها و مراتع دانست وعلت آن را افزایش بارندگی، رشد فزاینده پوشش گیاهی وعلفزارها و کم توجهی برخی آدم ها نسبت به عرصه های منابع طبیعی نام برد.

این مسئول یگان حفاظت منابع طبیعی با بیان اینکه امسال از لحاظ فقزات 19 درصد و بلحاظ سطح شاهد کاهش 50 درصدی آتش سوزی در جنگل ها ومراتع بودیم، خاطر نشان کرد: سطح آگاهی مردم و حساسیت آنها نسبت به منابع طبیعی سبب شده که این منابع ارزشمند ازامنیت و حفاظت بهتری برخوردارشود.

سرهنگ قاسم سبزعلی یهره گیری از ظرفیت های وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دراطفای حریق هوایی را اقدامی مشترک و ارزشمند دانست که سال گذشته 800 ساعت پرواز برای انتقال نیرو و تجهیزات جهت اطفای حریق در مناطق صعب العبور نجام شد.   

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی در ادامه سخنان خود بیش از 90 درصد آتش سوزی های بوقوع پیوسته در منابع طبیعی را عامل انسانی دانست و افزود: با بررسی های به عمل آمده بیش از 75درصد از این آتش سوزی ها سهوی و از روی بی توجهی و سهل انگاری افراد صورت می گیرد.

اروپا گذشته جنگل های خود را در ایران می بیند

معاون امور جنگل سازمان جنگل ها ومراتع در کارگاه آموزشی اطفای حریق جنگل های کشور گفت: همکاران منابع طبیعی تجربیات بسیار بالایی در اطفای حریق جنگل ها دارند و حتی قادرند در عرصه های بین المللی تجربیات خود را به نمایش بگذارند.

عباسعلی نوبخت همچنین به پنج ناحیه رویشگاه جنگلی در کشوراشاره داشت و افزود: دوناحیه هیرکانی و زاگرسی به لحاظ اطفای حریق بسیاربرای ما قابل اهمیت است.

 

وی گفت: فلات مرکزی به خاطر کم آبی و نوسانات اقلیمی در سالیان اخیر مهاجرت های زیادی را به نواحی شمال و مناطق زاگرسی داشته و به تبع آن مشکلات زیادی را برای تخریب منابع طبیعی و حریق ایجاد کرده است.

نوبخت به وجود 8هزار گونه گیاهی متنوع  در ایران اشاره کرد وافزود: کشورهای اروپایی در تلاشن هستند تا بخشی از گونه های ارزشمند واکسیرجنگلی کشور ما را پرورش داده و بصورت پایلوت از آن نگهداری کنند.

وی همچنین گفت: اروپا امروز گونه های جنگلی ای  را در ایران شاهد است که هزاران سال بعد آیندگانشان آن را بصورت ذخیره گاه در کشور خود مشاهده خواهند کرد.

هیچ گاه جنگل های دست کاشت نتوانستند جایگزین جنگل های طبیعی شوند

پروفسور مایک استاد فنلاندی در مراسم افتتاحیه کارگاه اطفای حریق جنگل گفت: وقتی جنگل ها از بین می روند دقیقاً رد پای انسان در آن معلوم است و اشتباهات انسانی بیشترین سهم را در نابودی جنگل ها دارد.

 

 مایک افزود: باید به مردم آموزش بدهیم که چگونه در مواقع بحرانی آتش را کنترل کنند و کسانی که آموزش می بینند باید خودشان برای ترویج و اموزش به دیگران به عنوان مدرس پیشقدم شوند.

این استاد فنلاندی خاطرنشان کرد: درمقاطعی در فنلاند به قطع یکسره جنگل ها روی آوردیم تا جنگل را از نوع بسازیم اما هیچ گاه جنگل های دست کاشت نتوانستند جایگزین جنگل های طبیعی شوند.

وی یادآور شد: رفتارهایی که انسان با جنگل ها داشته است امروز نیازمند رفتارشناسی و روان شناسی است و درست آنچه که در فنلاند اتفاق افتاده است؛ بطوری که در مقاطعی بیش از 2تن  درهکتار در جنگل ها فنلاند تنها الوار جمع آوری شده و جنگل خالی از درخت شد و بعدها متوجه شدیم که به چه اشتباه فاجعه باری دست زده ایم که این اشتباهی بزرگ و غیر قابل جبران بود.

کارگاه آموزشی اطفای حریق جنگل های کشوربه مدت ۵ روز در زمینه اطفای حریق درعرصه های جنگلی و مرتعی درمرکز آموزشی و توانمندسازی دکتر جوانشیر کرج ادامه دارد ونیروهای حفاظتی با اقدامات قبل، حین و بعد از حریق آشنا می شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :