پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس:
بازدید : 504 19 مرداد 1398 ساعت 15:2 شماره :62838

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس:
1- آتش سوزی طرح مرتعداری آلمالیجه منطقه خسرو شیرین آباده مهار شد .
 

به گزارش روابط عمومي اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري فارس رحیمی حقیقی رييس منابع طبيعي آباده از اطفاء كامل آتش سوزي در طرح مرتعداری آلمالیجه منطقه خسروشیرین شهرستان آباده خبر داد .

به گفته وي اين آتش سوزي كه از روز پنج شنبه آغاز شده بود با حضور به موقع نيروهاي امداد طبيعت منابع طبيعي آباده مهار شد ولی مجددا با وزش باد شدید روز جمعه حریق شروع که با همكاري گسترده اهالي محلي و دهياري های خسروشیرین ،محیط زیست ، فرمانداري و بخشداري مرکزی ، هلال احمر ، پاسگاه انتظامي خسروشیرین ، آتش نشانی آباده و بهمن و صغاد ، شورای اسلامی محمد آباد و خسروشیرین ، راه و حمل و نقل و امور عشایر شهرستان بطور كامل مهار شد .

 

 

 

 

2- توقیف دو دستگاه خودروی وانت نیسان و وانت پیکان حامل هیزم و زغال غیرمجاز شهرستان کازرون

به گزارش روابط عمومي اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري فارس شامگاه روز پنجشنبه مامورین یگان حفاظت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کازرون در اجرای ماموریت حفاظتی و مراقبتی خود و جلوگیری از قطع درختان و حمل غیرمجاز چوب، هیزم و فرآورده های جنگلی، در محور جاده مواصلاتی کازرون-شیراز  منطقه ابوالحیات به دو دستگاه خودروی وانت نیسان و وانت پیکان مشکوک شده که با هماهنگی مقام قضایی و همکاری نیروهای انتظامی پاسگاه انتظامی ابوالحیات نسبت به توقیف آنان  اقدام گردید.

ايران محبوب رييس منابع طبيعي و آبخيزداري كازرون در اين ارتباط گفت : از خودروهای توقیفی میزان تقریبی ۲۵۰ کیلوگرم زغال و یک تن هیزم که از قطع درختان جنگلی بلوط به صورت غیرمجاز تهیه شده بود، کشف و ضبط گردید.وي در ادامه افزود بر اساس ماده ۴۲ و ٤٨ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع:بریدن و ریشه کن کردن و سوزانیدن نهال و درخت جنگلي و تهیه چوب و هیزم و ذغال از آنها ممنوع است و متخلف علاوه بر مجازات مقرر در قانون فوق به حبس از دو ماه تا یک سال محروم می‌شود .

رييس منابع طبيعي و آبخيزداري كازرون از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف در اراضی ملی ، مراتب را از طریق شماره تلفنی ١٥٠٤  اعلام نمايند.

 

 

 

 

3- کشف و ضبط 800 کیلوگرم ذغال جنگلی قاچاق و امحاء 10 واحد کوره ذغالی در اراضی جنگلی شهرستان رستم
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس در راستاي مبارزه با سودجویان و مخربان اراضی ملی و حفاظت از این عرصه ها ، ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان رستم طی عملیات گسترده ای موفق به کشف و ضبط 800 کیلوگرم زغال از مخربان منابع طبیعی این شهرستان شدند.

مسعود گودرزی رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان رستم با اشاره به اقدام ضربتی نیروهای منابع طبیعی و پیگیریهای گسترده پیرامون این موضوع اظهار داشت: قاچاقچيان با يک دستگاه وانت نیسان در محورهاي مواصلاتي منطقه قلمدان این شهرستان در حال تردد بودند که در دام ماموران منابع طبیعی شهرستان گرفتار شدند.

وی اظهار داشت : در این عملیات خودرو قاچاقچیان متوقف و افراد متخلف دستگیر شدند .

  

 

 

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان رستم در ادامه با اشاره به اقدامات پیشگیرانه و برخوردهای قانونی در راستای حفاظت ازعرصه های منابع طبیعی شهرستان رستم ، از امحائ 10 واحد کوره ذغالی در مناطق "کوشک سفلی ومیانتنگان" این شهرستان خبر داد و گفت : اعضای این باند نیز پس از قطع درختان ارزشمند بلوط و سپس انتقال آن به این کوره ها اقدام به تهیه ذغال می کردند. وی افزود:سودجویان حجم زیادی از ذغال را در اطراف مخفیگاههای جنگلی این شهرستان دپو کرده‌ و شبانه این محموله ها را از شهرستان خارج می‌کردند که با اقدامات هوشمندانه نیروهای منابع طبیعی به دام افتادند. وی یادآور شد:متخلفان پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شدند.

وی افزود: با انجام اقدامات کنترلی و پیشگیرانه ‏ماموران منابع طبیعی شهرستان رستم در گلوگاهها و محورهای عبوری شهرستان حجم کشفیات ‏قاچاق فرآورده های جنگلی در مناطق جنگلی این شهرستان افزایش قابل توجهی یافته است.‏

شهرستان رستم در فاصله 160 کیلومتری شیراز واقع شده و دارای 85 هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی است.

 

4- توقیف محموله قاچاق ذغال جنگلی بلوط در شهرستان ممسنی
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی فارس قاچاقچی ذغال جنگلی در عرصه های منابع طبیعی شهرستان ممسنی شناسایی و دستگیر شد.

 علیرضا مسعودی جم رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ممسنی گفت:در این رابطه تعداد ۱۵ کیسه زغال به وزن تقریبی 200کیلو گرم کشف و ضبط گردید.

وی در تشریح جزییات این خبر افزود: نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان ممسنی طی گشت زنی در منطقه "آبگشنه" از توابع شهرستان ممسنی به یک دستگاه خودروی سواری مشکوک شده و آن را تحت تعقیب قرار دادند.

مسعودی جم افزود: سرنشین خودرو با مشاهده گشت حفاظت منابع طبیعی اقدام به فرار کرد که با شجاعت نیروهای منابع طبیعی و پس از تعقیب وگریز فراوان خودرو حامل ذغال توقیف و فرد متخلف نیز دستگیر شد.

به گفته رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ممسنی در بازجویی های انجام گرفته از این متخلف و براساس اظهارات وی مشخص شد این محموله از شهرستان گچساران بارگیری و به سمت شیراز در حال حرکت بوده که باهماهنگی عوامل قضایی شهرستان و اقدام به موقع نیروهای منابع طبیعی از رسیدن به مقصد نهایی ناکام ماند.

وی ضمن اشاره به روند مجازات قانونی برای فرد متخلف خاطرنشان کرد: متهم پس از بازداشت ۲۴ساعته در کلانتری جهت دریافت استعلام از دیگر شهرستانها مبنی بر سابقه تخلف‌ به اداره تعزیرات حکومتی انتقال و در نهایت پس از تشکیل پرونده نهایی به مراجع قضایی ارجاع داده خواهد شد.

گفتنی است: بر طبق ماده ۴۸ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع، حمل چوب، هیزم و ذغال حاصل از درختان جنگلی ممنوع و مرتکبین علاوه بر پرداخت جزای نقدی به حبس نیز محکوم خواهند شد.

شهرستان ممسني داراي 350هزار هكتار عرصه های طبیعی بوده و در فاصله 158كيلومتري غرب شيراز واقع شده است.

 

 

 

5- شناسایی متخلفان برداشت غیر مجاز گیاه کتیرا در عرصه های منابع طبیعی شهرستان آباده
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی فارس با تلاش نیروهای منابع طبیعی شهرستان آباده متخلفان برداشت غیر مجاز کتیرا در مراتع ییلاقی شهرستان آباده شناسایی و دستگیر شدند.

اکبر رحیمی حقیقی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آباده با اعلام این خبر افزود: این گروه سه نفره در منطقه ایزدخواست شهرستان آباده بدون مجوز در حال تخریب بوته های گون وکتیرا گیری از آن ها  بودند که با درایت ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان دستگیر شدند.

وی تصریح کرد: پرونده تخلف آنها تنظیم و به مراجع قضایی ارجاع داده شدند. حقیقی با اشاره به جدیت و تلاش شبانه روزی قرقبانان و نیروهای حفاظت منابع طبیعی در صیانت و پاسداری عرصه ها ی منابع طبیعی افزود:در برخورد با سودجویان و متخلفان در اراضی ملی بدون اغماض و برابر ضوابط قانونی برخورد خواهد شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آباده از مردم و مرتعداران خواست در صورت مشاهده هر گونه تخلف یا موارد مشکوک در خصوص برداشت کتیرا با شماره تلفن شبانه روزی 1504 یگان حفاظت منابع طبیعی تماس گرفته و مراتب را گزارش دهند.

لازم به ذکر است:گیاه ارزشمند و دارویی کتیرا محصول اصلی گیاه گون بوده و کاربردهای بسیاری در مصارف دارویی و صنعتی بویژه صنعت نساجی و صنایع غذایی دارد . همچنین یکی از گونه های گیاهی مقاوم و سازگار در عرصه های مرتعی است که نقش بسزایی نیز در کنترل فرسایش خاک داشته و برداشت غیر مجاز آن آسیب های فراوانی به این عرصه ها وارد خواهد کرد .

 

6- توقیف دو دستگاه خود رو حامل هیزم جنگلی قاچاق در شهرستان ممسنی
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ممسنی از توقیف دو دستگاه خود رو حامل هیزم جنگلی قاچاق توسط نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی این شهرستان خبر داد.

علیرضا مسعودی جم افزود: ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی این شهرستان هنگام کنترل محور‌های مواصلاتی جاده دشمن زیاری در محدوده "روستای تلمبه خانه حسنی"با تحت نظر قرار دادن خودرو های عبوری به دو دستگاه خودرو حامل هیزم و زغال مشکوک و آن‌ها را برای بررسی بیشتر متوقف کردند.

 

وی با بیان اینکه متخلفان قصد انتقال این محموله ها به خارج از استان را داشتند افزود: ماموران در بازرسی اولیه از این خودروها موفق به کشف میزان 750 کیلوگرم هیزم جنگلی شده و دو فرد متخلف را شناسایی و دستگیر کردند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ممسنی با اشاره به انجام هماهنگی های لازم با دادستان شهرستان و انتقال متهمان به کلانتری و بازداشت آنان طی 24 ساعته گذشته اظهار داشت: در حال حاضر بازجویی های لازم از این متخلفان انجام و پیگیریهای نهایی نیز جهت بررسی بیشتر سوابق این افراد و شناسایی سرکرده های اصلی آنان کماکان ادامه دارد.

 

 

مسعودی جم ضمن هشدار جدی به متخلفان و قاچاقچیان اراضی ملی افزود: بر طبق ماده ۴۸ قانون حفاظت و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع، حمل چوب، هیزم و زغال حاصل از درختان جنگلی ممنوع و مرتکبین علاوه بر پرداخت جزای نقدی به حبس نیز محکوم خواهند شد.

 

7-کشف یک و نیم تن هیزم جنگلی قاچاق در شهرستان کازرون

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی فارس باند قطع و قاچاق چوب درختان جنگلی بلوط در شهرستان کازرون متلاشی شد.

سید مجتبی ایران محبوب رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کازرون با اعلام این خبر افزود: با تلاش نیروهای پر تلاش منابع طبیعی شهرستان کازرون اعضای باند سه نفره قطع و قاچاق چوب درختان جنگلی بلوط در منطقه " تنگ شیب "شهرستان کازرون شناسایی و دستگیر شدند.

وی با بیان اینکه این متخلفان در جنگلهای "روستای تنگ شیب" در حال قطع درختان بلوط منطقه و دپوی هیزم های آن بودند که با درایت و حضور به موقع ماموران منابع طبیعی اعضای این باند دستگیر شدند.

ایران محبوب با اشاره به کشف یک و نیم تن هیزم جنگلی قاچاق از این باند افزود:در این راستا یک دستگاه اره موتوری و خودرو متخلفان توقیف و به کلانتری انتقال یافت.

 

وی اظهار داشت: ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان با دریافت گزارش های مردمی و تحت نظر قرار دادن این منطقه به خودروی حمل چوب درختان جنگلی مشکوک شده و پس از تعقیب موفق به شناسایی محل دپوی چوبهای جنگلی شدند. رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کازرون افزود: پس از هماهنگی با مقامات قضایی شهرستان افراد متخلف دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.

وی از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف یا موارد مشکوک در خصوص قطع درخت، حمل زغال یا چوب‌های جنگلی و تخریب اراضی ملی با شماره تلفن شبانه روزی ۱۵۰۴ یگان حفاظت منابع طبیعی تماس گرفته و مراتب را گزارش دهند.

همچنین در ادامه گشت زنی نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان کازرون و در راستای حفاظت از عرصه های مرتعی وجنگلی ، تعدادی از کوره های غیر مجاز فعال در عرصه های جنگلی این شهرستان شناسایی و تخریب شد.

 

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کازرون با اعللام این خبر ضمن اشاره به پایش های مستمر گشتهای حفاظت منابع طبیعی در جنگل های منطقه کوهمره نودان شهرستان کازرون گفت: با تلاش نیروهای یگان حفاظت این شهرستان چهار عدد کوره زغال فعال در ارتفاعات روستای دوسیران کشف و تخریب شد. وی گفت: سه واحد از این کوره های زغالی غیر مجاز که بصورت فعال در درون بشکه و یک واحد آن نیز در بصورت گودال در زمین حفر شده بود کاملا تخریب و ابزار و ادوات جرم نیز از منطقه جمع آوری شدند.

وی افزود: در این راستا دو نفر دستگیر و پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع داده شدند.

ایران محبوب افزود: بر اساس ماده 42 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع تهیه چوب، هیزم، ذغال، بریدن و ریشه‌کن کردن درختان و نهال‌ها و توده‌های جنگلی ممنوع است و متخلف به پرداخت جریمه و حبس تأدیبی تا شش ماه محکوم خواهد شد.

 

8- کشف و ضبط دو هزار و 700 کیلوگرم چوب جنگلی قاچاق در شهرستان رستم

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رستم از متلاشی شدن یك باند پنج نفره قطع و قاچاق چوب درختان جنگلی در  شهرستان رستم و دستگیری سركرده این باند خبر داد.

مسعود گودرزی گفت:در راستای جلوگیری از تخریب وحفاظت از عرصه های جنگلی با تلاش نیروهای هوشیار و همیشه در صحنه منابع طبیعی و همکاری عوامل قضایی شهرستان رستم ، باند قطع و قاچاق چوب در جنگلهای روستای بالدمه وسر سیل زوال این شهرستان شناسایی و متلاشی شد.

وی در تشریح عملیات دستگیری اعضای این باند اظهار داشت: این افراد بصورت کاملا حرفه ای چوب درختان بلوط را قطع کرده و پس از دپو در مخفیگاه مورد نظر در جنگل اقدام به حمل و خارج نمودن آن از منطقه می کردند.وی گفت: ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان با اشراف اطلاعاتی درحوزه استحفاظی در یک عملیات غافلگیرانه موفق به توقیف خودروهای مشکوک حامل چوبهای جنگلی در مسیر جاده روستای بالدمه و در نهایت شناسایی و دستگیری اعضای این باند شدند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رستم افزود: در این ارتباط دو دستگاه خودرو توقیف وتعداد 5 نفر نیز بازداشت و به مراجع قضایی تحویل داده شدند.

 وی میزان کشفیات بدست آمده در این عملیات را دو هزار و 700 کیلوگرم چوب جنگلی عنوان کرد وگفت: این چوبها از گونه با ارزش بلوط منطقه هستند كه متاسفانه مورد هجوم قاچاقچیان قرار دارند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری رستم از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف یا مواجهه با موارد مشکوک در خصوص حمل ذغال یا چوب‌های جنگلی مراتب را به شماره تلفن شبانه روزی ۱۵۰۴یگان حفاظت منابع طبیعی گزارش دهند.

شهرستان رستم در فاصله 160 کیلومتری شیراز و دارای 85 هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی است.