پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تغییر شیوه‌های قاچاق چوب بخاطر تشدید اقدامات حفاظتی است
بازدید : 194 20 اسفند 1399 ساعت 14:32 شماره :83580
رییس سازمان جنگل‌ها خبر داد:
تغییر شیوه‌های قاچاق چوب بخاطر تشدید اقدامات حفاظتی است


 رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: شیوه قاچاق چوب اکنون تغییر کرده و این تغییر روش نتیجه تشدید اقدامات حفاظتی از سوی سازمان جنگل‌هاست.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، دکتر مسعود منصور روز چهارشنبه در سفر به استان گیلان و بازدید از طرح جنگلداری شهرستان شفت خاطرنشان کرد: حمل قاچاق چوب چنگلی اکنون جای خود را از کامیون و وانت بار به خودروهای سواری داده است و  برخی از سودجویان قاچاق چوب از چوب‌آلات مجاز برای پوشاندن چوب‌آلات جنگلی قاچاق در حمل با کامیون استفاده می‌کنند.

منصور با بیان اینکه جنگل‌های هیرکانی از با ارزش‌ترین جنگل‌های دنیا محسوب می‌شوند و به صورت ویژه مورد توجه سازمان جنگل‌ها هستند، اظهار کرد: این سازمان برای حفظ این جنگل‌ها از هیچ تلاشی دست بر نمی‌دارد.
او قاچاق چوب را پدیده‌ای شوم دانست که به جنگل‌ها آسیب می‌زند و تصریح کرددر مقابل قاچاق باید نظارت و پایش خودمان را افزایش دهیم که در این راستا اقدام به مانیتورینگ جنگل‌ها کردیم و بخشی از جنگل‌های هیرکانی گیلان با هفت دوربین پایش می‌شود. همچنین پاسگاه‌های ََََیگان حفاظت را تقویت کردیم و برای حوزه های آبخیز ناظر حفاظتی و مدیر حوزه تعیین شده است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، با اشاره به اجرای مانورهای حفاظتی در پاسگاه‌های مناطق بحرانی قاچاق و هماهنگی با دستگاه قضایی جهت پیشگیری و برخورد با قاچاقچیان، افزود: متاسفانه شاهد تغییر شیوه قاچاقچیان هستیم که نشان دهنده تشدید اقدامان حفاظتی ماست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، از نهایی شدن قرارداد با یک شرکت دانش بنیان جهت پرواز هواپیمای سبک و گزارش دهی از عرصه‌ها خبر داد و اضافه کرد: این هواپیماها وضعیت جنگل‌ها را به صورت مستمر پایش می‌کنند و حتی تک پایه‌های قطع شده را شناسایی می‌کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت حضور علمی، فنی، موثر و کارشناسی در درون جنگل‌ها، بیان کرد: در کنار اقدامات حفاظتی به مبارزه با آفات و نهالکاری می‌پردازیم.

منصور، نیاز صنایع چوب را یکی از عوامل قاچاق چوب‌آلات جنگلی دانست و متذکر شداگر این نیاز چوبی را با زراعت چوب تامین کنیم، به تدریج انگیزه قاچاق کم می‌شود. همچنین اقدام به استقرار نیروهای حفاظتی در صنایع چوب جهت کنترل محمولات کردیم.

رئیس سازمان جنگل‌ها، از توسعه ۳۰ هزار هکتاری زراعت چوب در کشور طی امسال خبر داد و خاطرنشان کرد: گیلان یکی از مناطق عمده صنوبرکاری است و با توجه به وجود زراعت چوب سنواتی مربوط به دهه ۷۰، شاهد رسیدن درختان به سن برداشت هستیم که این برداشت در قاب طرح انجام می شود.

مسئول اول منابع‌طبیعی کشور با بیان اینکه امسال بیش از یک میلیون مترمکعب از محل زراعت چوب سنواتی در کشور چوب استحصال کرده‌ایم، گفت: صنوبرکاران گیلان نیز امسال بیش از ۱۸۰ هزار مترمکعب برداشت داشتند؛ البته به موازت برداشت، کشت را آغاز کردیم تا چرخه زراعت چوب ادامه داشته باشد.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :