پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - برگزاری کارگاه آموزشی اطفاء حریق در استان مرکزی
بازدید : 161 28 تير 1400 ساعت 10:39 شماره :87256

برگزاری کارگاه آموزشی اطفاء حریق در استان مرکزی
 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل، روز دوشنبه 21 تیرماه  به منظور آشنایی هرچه بیشتر روسای ادارات ، فرماندهان یگان حفاظت شهرستانهای تابعه و همیاران طبیعت محافظ با شیوه‌های عملی و کاربردی در مواجهه با آتش سوزی با نکات کلیدی مربوط به پیشگیری و اطفاء حریق در عرصه‌های جنگلی و مرتعی دوره آموزشی برگزار شد.

«فرشید اسماعیلی» از مدرسان سازمان آتش نشانی کلانشهر اراک در این کارگاه گفت: با توجه به اهمیت شناخت آتش، آتش سوزی ، احتمال بسیار بالای وقوع حریق در عرصه‌های طبیعی ، مشکلات نیروی انسانی و تجهیزات مناسب می بایست در اطفاء حریق مراقبت و نظارت بیشتری در دستور کار همکاران قرار بگیرد.

ایشان با تاکید بر اهمیت فرماندهی واحد و آمادگی جسمانی تیم اعزامی در اطفاء حریق، راهنمایی مورد نیاز را به صورت پرسش و پاسخ به همکاران ارائه نمودند. 

«حمیدرضا مرادی» رئیس اداره آموزش ، ترویج و مشارکت های مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی که در این کارگاه حاضر بود ،گفت: عرصه‌های جنگلی و مرتعی به عنوان میراث طبیعی کشور محسوب شده و به مراقبت خاص نیاز دارد و یکی از عوامل مهم تخریب عرصه‌های طبیعی آتش سوزی است که علاوه بر از بین رفتن پوشش گیاهی و خصوصیات فیزیکی خاک، در بعضی مواقع موجب خسارت به تأسیسات و زیرساخت‌های منطقه نیز می‌شود که بر این اساس ضرورت ایجاب می‌کند تا عموم مردم در کاهش آتش سوزی مشارکت لازم را داشته باشند.

وی در ادامه افزود: برای به حداقل رسیدن احتمال آتش سوزی در مراتع و جنگل‌ها همه مردم از جمله بهره برداران و گردشگران باید همکاری کنند چرا که به دنبال یک سهل انگاری همچون روشن کردن آتش و خاموش نکردن آن، انداختن ته سیگار در طبیعت، رها کردن بطری‌های شیشه‌ای که در اثر تابش آفتاب مانند عدسی عمل می‌کنند ودر صورت سهل انگاری باید منتظر آتش سوزی و از بین رفتن سطح زیادی از عرصه‌های طبیعی باشیم.

ایشان تأکید کردند: سامانه تلفنی ۱۵۰۴ در طول شبانه روز آماده دریافت گزارش‌های مردمی درخصوص هرگونه تخریب، تصرف و آتش سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی کشور می‌باشد.


 


 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :